آرتروز شانه

انحطاط بافت همبند و غضروف در نهایت منجر به ایجاد یک بیماری مزمن می شود که با یک دوره موج دار مشخص می شود و آرتروز نامیده می شود. معلوم می شود که آرتروز مفصل شانه تغییرات پاتولوژیک در بافت های کیسه مفصلی شانه است. یکی از ویژگی های بارز این بیماری رشد بسیار کند در نظر گرفته می شود. به همین دلیل، بیمار متوجه توسعه روند پاتولوژیک نمی شود. مفصل شانه یکی از متحرک ترین مفصل هاست و دامنه حرکتی زیادی دارد. اما این باعث می شود که همراه با مفصل ساعد یکی از آسیب زاترین ها باشد. حتی آسیب مکانیکی جزئی می تواند منجر به توسعه بیماری شود.

آرتروز شانه

دلایل ایجاد آرتروز

علل ایجاد این بیماری سایش طبیعی بافت همبند، التهاب علل مختلف و رسوبات نمک است. علاوه بر این، تعدادی از عوامل وجود دارد که می تواند منجر به ایجاد یک فرآیند پاتولوژیک شود که در طی آن بافت غضروف نازک می شود و صافی خود را از دست می دهد.

طبقه بندی آرتروز

یک طبقه بندی مشروط از بیماری وجود دارد - آرتروز اولیه و ثانویه است.

آرتروز اولیه در طول زمان در جریان تغییرات طبیعی در مفصل بدون هیچ علت ظاهری ایجاد می شود. ثانویه - نتیجه صدمات اندام. آرتروز نوع دوم بیشتر در افراد میانسال و جوانان تشخیص داده می شود. در افراد مسن تر، نوع مختلط این بیماری اغلب مشخص می شود. ایجاد یک بیماری اولیه می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • بیماری های ژنتیکی که منجر به تخریب زودرس بافت همبند و ایجاد بیماری در سنین پایین می شود. اغلب، آرتروز مفصل شانه در زنان با ژنتیک ناکارآمد ظاهر می شود.
 • نقایص مادرزادی مفاصل که منجر به افزایش ضربه آنها می شود.

علل ریشه ای ایجاد بیماری گروه دوم شامل دلایل زیر است.

 • آسیب های مکانیکی و گیاهان دست. اینها شامل دررفتگی، شکستگی، کبودی شدید است. رگ به رگ شدن نیز می تواند بیماری را تحریک کند.
 • آرتروز را می توان بیماری شغلی سازندگان و همه کسانی که بار اصلی کار بر دوش آنهاست، نامید.
 • علت آرتروز را آرتریت روماتوئید پیشرفته می دانند.
 • آسیب مکانیکی همیشه رشته های عصبی و سیستم خون رسانی را تحت تاثیر قرار می دهد و در نتیجه تغذیه مناسب بافت ها کاهش می یابد که منجر به آرتروز پس از سانحه می شود.
 • نقض سیستم غدد درون ریز، فرآیندهای متابولیک. کار ناپایدار سیستم غدد درون ریز منجر به کاهش عرضه اندام ها و بافت ها با مواد مغذی ضروری می شود که به نوبه خود بر تحرک مفاصل تأثیر منفی می گذارد و به تغییر شکل آن کمک می کند.
 • در یائسگی به دلیل کاهش میزان هورمون های زنانه، تخریب تدریجی بافت غضروف شروع می شود. بیماری های خود ایمنی مانند نقرس یا پسوریازیس نیز کاتالیزوری برای ایجاد آرتروز در نظر گرفته می شوند.
 • بیماری های قلب و سیستم عروقی بدن تا حد زیادی بر تخریب فعال کیسه مفصلی شانه تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، وریدهای واریسی منجر به کاهش سرعت جریان خون در عروق می شود، که به طور قابل توجهی بر تغذیه بافت ها تأثیر می گذارد و در نتیجه، تحلیل مفاصل ایجاد می شود.

تروماتولوژیست ها همیشه هشدار می دهند که دررفتگی بدون کاهش در زمان یا عدم درمان مناسب در آینده به ناچار منجر به ایجاد آرتروز می شود. این به این دلیل است که استخوان ها با هم رشد می کنند و مفصل تحرک خود را از دست می دهد.

سیر بیماری

استئوآرتریت مفصل شانه با تغییر تدریجی بافت غضروف شروع می شود. به دلیل صدمات یا دلایل دیگر، خون رسانی به بافت همبند کاهش می یابد که منجر به نازک شدن غضروف، تغییرات خارجی آن، کاهش غشای سینوویال و پیدایش رسوبات نمکی می شود. این منجر به کاهش دامنه حرکتی و ناراحتی در این ناحیه می شود.

علائم بیماری

تصویر بالینی آرتروز به تدریج خود را نشان می دهد، به همین دلیل، بسیاری از مراحل اولیه بیماری را متوجه نمی شوند و فرصت را برای تسکین سریع ضایعه از دست می دهند.

علائم آرتریت عبارتند از:

 1. درد در شانه، استخوان ترقوه و تیغه های شانه. درد می تواند هم در حالت استراحت و هم در حین بارهای فعال ظاهر شود.
 2. ابتدا صدایی آرام تر و سپس شنیدنی ترق در مفصل.
 3. کاهش فعالیت حرکتی اندام.
 4. واکنش دردناک از مفصل به تغییر شرایط آب و هوایی.
 5. ممکن است یک تورم کوچک در ناحیه مفصل آسیب دیده ظاهر شود.
 6. از دست دادن کامل تحرک به دلیل استخوانی شدن مفصل، این علامت در شدیدترین مرحله بیماری مشاهده می شود.

درجات آرتروز مفصل شانه

مراحل توسعه بیماری دارای یک طبقه بندی واضح است. 4 مرحله از پیشرفت آرتروز شناسایی شده است.

آرتروز 1 درجه

آغاز توسعه آسیب شناسی با درد خفیف در ناحیه شانه در صبح و عصر مشخص می شود. کاهش فعالیت حرکتی در صبح وجود دارد که پس از مدتی از بین می رود. سفتی کمی در حرکت وجود دارد. پس از استراحت طولانی با بار فعال، ممکن است درد تیراندازی ایجاد شود. هنگام کار با دست در مفصل شانه، بدون حمله احساسات دردناک می توان یک خرچنگ به سختی قابل شنیدن را مشاهده کرد. درد مداوم فقط در هنگام فعالیت بدنی رخ می دهد که در حالت استراحت ناپدید می شود. همیشه نمی توان شروع بیماری را با کمک معاینه اشعه ایکس تشخیص داد، زیرا تصویر فقط ظاهر رسوبات کوچک نمک و باریک شدن جزئی غشای سینوویال را نشان می دهد.

آرتروز 2 درجه

در این مرحله از پیشرفت بیماری، کاهش قابل توجهی در فعالیت حرکتی وجود دارد. خراش مفصل در حین حرکت به طور قابل توجهی قابل شنیدن است، علائم درد حاد، دائمی است. مفصل متحرک باقی می ماند، اما مکانیک حرکت به طور قابل توجهی تغییر می کند. در حین ورزش، درد شدیدتر و طولانی تر می شود. در طول توسعه آرتروز درجه 2، بیمار احساس خستگی مداوم را ترک نمی کند. دردهای دردناک در شانه ظاهر می شود که با تغییر قابل توجهی در ضخامت غشای بین استخوانی همراه است. تصویر اشعه ایکس نشان می دهد که شکاف سینوویال چندین بار در مقایسه با نرمال نازک تر می شود. علاوه بر این، تغییر شکل قابل توجهی در مفصل وجود دارد که منجر به عدم امکان انجام کارهای فیزیکی سنگین می شود. رسوبات نمک منطقه رو به افزایشی را اشغال می کنند.

آرتروز 3 درجه

این مرحله از بیماری با از دست دادن قابل توجه فعالیت حرکتی، تا حرکات نوسانی با دامنه کوچک مشخص می شود. درد ثابت می شود، شخصیت آن از درد به تیز تغییر می کند. این به دلیل اسپاسم عضلات اطراف مفصلی است. استخوان های مفصل ملتهب می شوند و به تغییرات آب و هوایی حساس می شوند. نشانه این درجه از آرتروز، خرچنگی است که با کوچکترین حرکت دست برای دیگران قابل شنیدن است. هنگام انجام معاینه اشعه ایکس، غشای بین استخوانی تقریباً ناپدید می شود، رسوبات نمک قابل توجهی در امتداد لبه ها قرار دارد. تغییر شکل بافت ها به قدری زیاد است که مشکلات قابل توجهی در حرکت ایجاد می کند تا زمانی که به طور کامل از بین برود. آرتروز درجه 3 علت ناتوانی ناشی از از دست دادن ظرفیت اندام است.

4 مرحله توسعه آرتروز

در این مرحله از بیماری، از دست دادن کامل حرکت ثبت می شود، مفصل به طور کامل تغییر شکل می دهد. همراه با درد غیرقابل تحمل مداوم، که با دارو سرکوب نمی شود. در رادیوگرافی، ادغام استخوان های مفصل مشاهده می شود - آنکیلوز یا ظاهر یک مفصل کاذب - نئوآرتروز. بیماری در این شکل همیشه منجر به ناتوانی می شود. تنها راه درمان جایگزینی مفصل با مفصل مصنوعی از طریق جراحی است.

تشخیص و تشخیص افتراقی آرتروز

تشخیص اولیه بر اساس آزمایشات تحرک مفصل و توصیف علائم از کلمات بیمار انجام می شود. برای آسیب یا رد، معاینه اشعه ایکس تجویز می شود. در مرحله اولیه، رسوبات کمی نمک مشاهده می شود، تغییر شکل مفصل ثابت نمی شود. در مراحل پیچیده بیماری، تصویر اشعه ایکس به طور کامل میزان تخریب بافت همبند و ناحیه مفصل آسیب دیده را منعکس می کند.

برای تشخیص دقیق در مرحله اولیه، پزشک ممکن است معاینات اضافی را تجویز کند، به عنوان مثال، سی تی اسکن یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی با یا بدون کنتراست.

برای تعیین میزان نمک اسید اوریک حتما آزمایش خون بیوشیمیایی تجویز کنید.

درمان آرتروز مفصل شانه

این قانون طلایی که پیشگیری از بیماری آسان تر از درمان است در این مورد نیز صدق می کند. اما اگر بیماری توسعه خود را آغاز کرده باشد، نکته اصلی این است که درمان پیچیده را به موقع شروع کنید. ماهیت بیماری به گونه ای است که نمی توان آن را درمان کرد، اما می توان خطر ابتلا به آن را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

درمان در مراحل اولیه

در مرحله اول توسعه بیماری، کندوپروتکتورها تجویز می شوند که روند بازسازی بافت غضروف را تسریع می کنند، و مجتمع های ویتامین و مواد معدنی، مقدار عناصر کمیاب ضروری را در بافت های اطراف مفصلی افزایش می دهند.

برای کاهش علائم، رژیم غذایی برای بیمار تجویز می شود، خوردن غذاهای شور، ترشی، انواع کنسرو و گوشت های دودی به شدت ممنوع است. مصرف سبزیجات و میوه جات تا حد امکان توصیه می شود.

پزشک باید پمادها و ژل هایی را تجویز کند که نه تنها درد را تسکین می دهد، بلکه به ترمیم بافت همبند مفصل نیز کمک می کند.

اهمیت زیادی در روند درمان آرتروز درجه 1 به تمرینات فیزیوتراپی داده می شود. استفاده از چسب های طبی روی مفصل آسیب دیده توصیه می شود.

درمان آرتروز مرحله 2

در این مرحله لازم است سندرم درد کاهش یابد و به طور کامل یا جزئی از کانون التهاب خلاص شود. در این حالت داروهای غیراستروئیدی تسکین دهنده درد و تسکین التهاب تجویز می شود.

درست مانند مورد اول، استفاده از chondoprotector ها اجباری است. اسید هیالورونیک که بخشی از این داروها است، روند ترمیم بافت را تسریع می کند. یک رژیم غذایی سخت اجباری است، به استثنای تمام غذاهایی که باعث ایجاد بیماری می شود.

علاوه بر درمان دارویی، تربیت بدنی منظم نیز ضروری است. فیزیوتراپی یک کمک ارزشمند در درمان آرتروز است. ساده ترین اما موثرترین روش های درمانی مانند درمان اولتراسونیک مفصل آسیب دیده، الکتروفورز، ضربه لیزر نقطه ای بر روی استخوان های مفصل شانه تجویز می شود.

علاوه بر این، حمام گل، ویزیت ماساژ و طب سنتی برای فعال کردن روند بهبودی توصیه می شود. این اقدامات می تواند به طور قابل توجهی پیشرفت بیماری را کاهش دهد.

درمان مرحله 3 بیماری

درمان این مرحله مجموعه ای از اقدامات برای تسکین درد است، برای این کار آنها با یک کورتیکواستروئید به مفصل تزریق می کنند. تعداد محاصره ها نباید بیش از 4 بار در سال باشد.

اقدامات درمانی با هدف فعال کردن فرآیندهای ترمیم بافت و کند کردن روند تخریب انجام می شود. برای این کار، کندوپروتکتورها و داروهایی که گردش خون را بهبود می بخشند، تجویز می شود.

ورزش های فیزیوتراپی و فیزیوتراپی نیز توصیه می شود. یک رژیم غذایی سخت مورد نیاز است، به استثنای غذاها یا غذاهای حاوی اسید.

درمان 4 درجه آرتروز

درمان این شکل از بیماری تنها با روش جراحی با جایگزینی مفصل با مفصل مصنوعی امکان پذیر است. رایج ترین پروتزهای مصنوعی سرامیکی، تیتانیوم و پلاستیکی هستند. روش های پزشکی و همچنین فیزیوتراپی هیچ نتیجه ای ندارد.

درمان با روش های عامیانه

روش های طب سنتی به طور فعال در مراحل اولیه بیماری استفاده می شود. تنتور روی گیاهان دارویی، کمپرس های مختلف، مالش، پمادهای خانگی به طور گسترده استفاده می شود.

داروهای مردمی فقط تسکین درد اضافی را ارائه می دهند، هیچ اثر درمانی مشاهده نمی شود. اقدامات درمانی فقط توسط یک متخصص تعیین می شود و او نیز اجرای آنها را کنترل می کند.

کمپرس حاصل از بلغور جو دوسر، آب کلم یا عسل به طور گسترده استفاده می شود. تنتورهای الکلی روی ریزوم سنجد و سبیل طلایی، گل یاس بنفش و گلپر تهیه می شود.

حمام با گیاهان دارویی به عنوان یک روش گرم کردن توصیه می شود. برای انجام این کار، گرد و غبار یونجه، نعناع، ریزوم بیدمشک، دانه خردل را بگیرید.

پمادها با گیاهان شبدر شیرین، رازک، مخمر سنت جان بر اساس وازلین آرایشی تهیه می شوند.

کدام پزشک آرتروز را درمان می کند

یک جراح ارتوپد با بیماری های مفاصل سر و کار دارد، اما هنگام تعیین علل ریشه ای توسعه بیماری، معاینه اضافی توسط جراح تروما امکان پذیر است. از آنجایی که دقیقاً روشن شدن علل بیماری است که به ما امکان می دهد صحیح ترین درمان را تجویز کنیم.