درد در مفاصل بازوها و پاها

درد در مفاصل بازوها و پاها

اغلب پس از انجام کارهای سخت بدنی یا تمرینات ورزشی، فرد متوجه می شود که دست ها و پاهایش درد می کند. اگر چنین وضعیتی با فعالیت بیش از حد یا خستگی همراه باشد، درد معمولاً پس از چند روز ناپدید می شود. اما اتفاق می افتد که چنین ناراحتی به طور منظم فرد را نگران می کند و می تواند بدون توجه به فعالیت بدنی ظاهر شود. در این مورد، درد ممکن است ناشی از مشکلات جدی سلامتی باشد که نیاز به درمان دارند.

ظاهر درد مفاصل - آرترالژی - را می توان در پس زمینه رفاه عمومی مشاهده کرد. احساسات دردناک، به عنوان یک قاعده، پس از فعالیت بدنی بیش از حد ظاهر می شود و می تواند در زنان باردار مشاهده شود. اخیراً شکایت از درد مفاصل در کودکان که به دلیل رشد سریع سیستم اسکلتی عضلانی ایجاد می شود، بیشتر شده است.

در موارد دیگر، درد مفاصل نشانه برخی از آسیب شناسی، سیگنالی از یک فرآیند التهابی یا مخرب، یک بیماری خود ایمنی است. برای درمان کامل مفاصل، تعیین علت اصلی شروع درد مهم است.

شرح کلی مشکل

درد در پاها و بازوها یک اتفاق نسبتاً رایج است. چنین مشکلی معمولاً به سن مربوط نمی شود، حتی کودکان و نوجوانان اغلب از چنین احساساتی رنج می برند. در آنها، این معمولا با رشد سریع یا با افزایش فعالیت بدنی همراه است. و در بزرگسالان، درد منظم در اندام ها می تواند ناشی از بیماری های مختلف باشد.

چنین دردهایی می تواند از هر قسمتی از اندام ایجاد شود. بیشتر اوقات، پاهای روی پاها آسیب می بینند، زیرا در معرض بیشترین استرس قرار می گیرند. زانوها، ساق پا و مفصل ران نیز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند. در دست ها، درد عمدتاً در ساعد و شانه موضعی است. اما اغلب چنین احساساتی در دست ها رخ می دهد و فرد را از انجام کارهای عادی باز می دارد.

استخوان ها، مفاصل، ماهیچه ها می توانند آسیب ببینند. اغلب این مشکل به دلیل اختلال در گردش خون و تغذیه بافت ظاهر می شود. گاهی اوقات این ناراحتی از طریق رشته های عصبی از سایر قسمت های بدن نیز منتقل می شود. چنین دردهای تابشی می توانند در بیماری های ستون فقرات، انفارکتوس میوکارد، قولنج کلیوی یا صفراوی ظاهر شوند. در این مورد، بسته به اینکه کدام اندام تحت تأثیر قرار گرفته است، درد در سمت راست یا چپ ظاهر می شود.

چنین درد معمولاً خفیف است، مردم آن را به عنوان احساس درد، ناراحتی توصیف می کنند. درد فقط در حین حرکت رخ می دهد و در حالت استراحت فروکش می کند یا دائماً فرد را آزار می دهد.

توجه: اگر درد با فعالیت بدنی همراه نیست یا با علائم اضافی همراه است، باید با پزشک مشورت کنید.

بدون درمان، چنین دردی می تواند مزمن شود و منجر به کاهش عملکرد یا حتی ناتوانی شود. اگر درد در اندام ها همزمان با علائم دیگر رخ دهد، مراجعه به پزشک بسیار مهم است. این می تواند تب، ضعف، لرز، حالت تهوع باشد. معمولاً این وضعیت با آسیب شناسی های جدی ظاهر می شود که نیاز به درمان فوری دارد.

علل

شایع ترین علت درد دردناک در اندام ها خستگی معمولی است. اغلب آنها روز بعد پس از تمرین ورزشی ظاهر می شوند. اما می تواند پس از کار در کشور، حمل بارهای سنگین، نظافت عمومی یا فعالیت در فضای باز باشد. این معمولاً در افرادی که از نظر فیزیکی آموزش ندیده اند اتفاق می افتد.

چنین دردی کرپاتورا نامیده می شود. آنها فقط ظاهر نمی شوند. بیشتر اوقات، درد نتیجه میکروترومای فیبرهای عضلانی است. اگر این اغلب اتفاق بیفتد، آنها زمان برای بهبودی ندارند و التهاب ظاهر می شود. در نتیجه، خون رسانی به بافت ها مختل می شود، ایسکمی ایجاد می شود. تمرینات شدید همچنین می تواند منجر به رگ به رگ شدن و پارگی عضلات یا رباط ها شود. همه این عوامل معمولا باعث دردی می شوند که 3-5 روز طول می کشد. اما تجمع اسید لاکتیک در عضلات نمی تواند دلیل چنین درد طولانی مدتی باشد، در عرض چند ساعت برطرف می شود.

درد در مفاصل پاها و بازوها

اما دلایل جدی تری برای این مشکل وجود دارد. گروه های مختلفی از آسیب شناسی وجود دارد که می تواند باعث درد در پاها و بازوها شود. آنها در مکانیسم تشکیل و محلی سازی متفاوت هستند. اما آنها در یک چیز مشترک هستند: یکی از تظاهرات درد در اندام است.

چه بیماری هایی می توانند این علامت را ایجاد کنند:

 • آسیب شناسی عروق خونی و وریدها، معمولاً در اندام تحتانی؛
 • بیماری های عفونی؛
 • مسمومیت و سایر شرایطی که باعث مسمومیت بدن می شود.
 • آسیب شناسی التهابی مفاصل، عضلات، بافت های عصبی؛
 • بیماری های دژنراتیو مفاصل و استخوان ها؛
 • آسیب شناسی خود ایمنی؛
 • اختلالات هورمونی؛
 • تومورها

اختلالات گردش خون

بیماری های عروق خونی و سیاهرگ ها بسیار شایع هستند. آنها در مردان و زنان در تمام سنین بروز می کنند. اغلب این رگ های واریسی است. در همان زمان، پاها درد می کنند، سنگینی احساس می شود، ممکن است تشنج ظاهر شود. به تدریج، وریدهای گشاد شده از طریق پوست قابل مشاهده می شوند. با افزایش سن، ترومبوفلبیت و ترومبوز نیز شایع است که علائم آن می تواند درد شدید ضربان دار در یک پا یا بازو باشد. آترواسکلروز رگ‌های خونی نیز می‌تواند باعث انسداد آن‌ها شود، که علت احساس دردناک، عمدتاً فشار یا فشردن است که با حرکت تشدید می‌شود.

آسیب شناسی عروقی کمتر رایج عبارتند از:

 • اندوآرتریت محو کننده؛
 • آمبولی شریان های اصلی؛
 • بیماری رینود؛
 • دیسپلازی شریانی وریدی

در صورت اختلالات گردش خون، علاوه بر درد در بازوها و پاها، بی حسی، احساس خزیدن، اندام های سرد اغلب ظاهر می شود. ماهیچه ها ضعیف می شوند، انگشتان متورم می شوند، حرکت آنها دشوار می شود و چیزها از دست می افتند. اگر عروق کوچک اندام تحت تأثیر قرار گیرند، ممکن است لکه های آبی یا بنفش روی پوست ظاهر شود، ناخن ها آبی می شوند.

توجه: اگر درد بازوی چپ با تنگی نفس، ضعف، سنگینی قفسه سینه همراه باشد، به ویژه خطرناک است. این می تواند نشانه ای از انفارکتوس میوکارد باشد.

آسیب شناسی های مرتبط با اختلالات گردش خون شامل بی حرکتی طولانی مدت است. و این نه تنها با بی حرکتی اجباری پس از آسیب اتفاق می افتد. گردش خون ممکن است به دلیل نشستن طولانی مدت در یک وضعیت، به عنوان مثال، در طول سفر یا در حین کار بی تحرک، مختل شود.

عفونت ها

اغلب دست ها و پاها با بیماری های ویروسی درد می کنند. چنین احساساتی به عنوان یک علامت کلاسیک آنفولانزا در نظر گرفته می شود. آنها با این واقعیت مرتبط هستند که برای مبارزه با عفونت در بدن، مواد خاصی تشکیل می شود - پروستاگلاندین ها. آنها باعث افزایش دما و درد می شوند. علاوه بر این، چنین دردی ممکن است با مسمومیت و تب همراه با بیماری های عفونی همراه باشد.

بیشتر اوقات، درد در اندام ها با آنفولانزا، سارس، برونشیت، پنومونی، پیلونفریت، سرخجه، آبله مرغان رخ می دهد. چنین احساساتی می تواند نشانه ای از بورلیوز، بوتولیسم، پاراتیفوئید، سالمونلوز، وبا و بسیاری از بیماری های انگلی باشد.

آنفولانزا به عنوان علت درد در مفاصل پاها و بازوها

مسمومیت

مسمومیت اغلب باعث درد در عضلات بازوها و پاها می شود. این به دلیل مرگ سلولی است، که زمانی رخ می دهد که سموم یا سموم وارد بدن می شوند، به عنوان مثال، مقدار زیادی الکل، مصرف بیش از حد داروهای خاص. این اغلب با مسمومیت غذایی اتفاق می افتد. درد در اندام ها با حالت تهوع، درد شکم و ناراحتی روده همراه است.

مسمومیت نیز با نیش کنه، برخی از حشرات دیگر، مارها رخ می دهد. در این حالت ممکن است تشنج، تظاهرات آلرژیک و نارسایی تنفسی رخ دهد. و کنه ها اغلب ناقل بیماری های عفونی هستند که اولین تظاهرات آن درد در اندام ها است.

آسیب شناسی مفاصل

افراد بالای 45 سال اغلب از درد در مفاصل بازوها و پاهای خود رنج می برند. اندام های فرد دائما در حال حرکت هستند، بنابراین مفاصل فرسوده می شوند. و با افزایش سن، فرآیندهای متابولیک کند می شود، که بر وضعیت غضروف مفصلی و سایر بافت ها تأثیر منفی می گذارد. بنابراین، آسیب شناسی مانند آرتریت، آرتروز، نقرس اغلب مواجه می شود. آنها می توانند هر مفصلی از اندام ها را تحت تاثیر قرار دهند. با استئوکندروز یا اسپوندیلوآرتروز، علاوه بر ستون فقرات، بازوها یا پاها نیز ممکن است آسیب ببینند.

با تمام این بیماری ها، به مفاصل بازوها و پاها آسیب می رساند، درد می تواند به عضلات و سایر بافت های اطراف سرایت کند. به عنوان مثال، آرتروز عمدتاً مفاصل بزرگ را تحت تأثیر قرار می دهد. اما درد را می توان در استخوان ها و ماهیچه های واقع در کنار آنها احساس کرد. آرتریت روماتوئید معمولاً مفاصل انگشتان دست را درگیر می کند. درد فقط در حین ورزش رخ نمی دهد. حتی در حالت استراحت نیز احساس می شود و می تواند به کف دست، مچ دست، ساعد گسترش یابد.

آسیب شناسی استخوان

در برخی بیماری ها، استخوان های دست و پا درگیر می شوند. در عین حال، فرد احساسات دردناکی را تجربه می کند که او را از داشتن یک زندگی عادی باز می دارد. این اتفاق با استئومیلیت، استئومالاسی یا پوکی استخوان رخ می دهد. این آسیب شناسی ها با عفونت در بافت استخوان یا با کمبود کلسیم در آن همراه است.

درد در عضلات

این شایع ترین دلیل چنین احساساتی است. درد در عضلات می تواند با کار بیش از حد، پس از صدمات، با میوزیت ظاهر شود. تحت تأثیر عوامل خارجی نامطلوب، ماهیچه ها ملتهب می شوند، گاهی اوقات ایسکمی به دلیل اختلالات گردش خون رخ می دهد. در این مورد، به اصطلاح "نقاط ماشه ای" ظاهر می شود، یعنی مناطق افزایش درد. درد می تواند دردناک، ضعیف یا تیز، آزاردهنده باشد. در یک مکان موضعی است یا می تواند به همه اندام ها سرایت کند. این اغلب منجر به ضعف عضلانی می شود.

این وضعیت سندرم درد میوفاشیال نامیده می شود. این می تواند پس از افزایش فعالیت بدنی رخ دهد، در حالی که معمولاً پا یا بازوی راست بیشتر درد می کند. علت درد می تواند پوشیدن کفش های ناراحت کننده، ناهنجاری در رشد اسکلت، اسکولیوز، بی حرکتی طولانی مدت پس از آسیب یا بیماری باشد. علاوه بر این، این وضعیت اغلب با افراد دارای مشاغل خاص همراه است. به عنوان مثال، کارمندان اداری، خیاطان، آرایشگران دست راست دارند.

اگر درد عضلانی به دلیل هیپوترمی یا عفونت رخ دهد، این میوزیت است. آسیب شناسی با درد نسبتاً شدید همراه است. در این مورد، دما ممکن است افزایش یابد، اندام متورم شود. پلی میوزیت با ضعف دردناک، افزایش خستگی همراه است.

بیماری های دیگر

چنین احساسات دردناکی می تواند نشانه بسیاری از آسیب شناسی های دیگر باشد. ضعف و درد در اندام ها اغلب با افزایش فشار خون، اختلالات خواب و دیستونی رویشی- عروقی رخ می دهد. علت درد می تواند بیماری های خونی، آسیب شناسی غدد درون ریز، رشد تومورهای بدخیم باشد.

اغلب، چنین احساسات دردناکی به دلیل آسیب به بافت عصبی ایجاد می شود. اینها می توانند نوروما، نورالژی یا نوریت باشند. سیاتیک می تواند باعث درد در پشت ران شود و سندرم تونل کارپال شایع است.

فیبرومیالژیا

هنگامی که پس از معاینه، پزشک نتواند علت این احساسات دردناک را بیابد و برای چندین ماه ادامه یابد، ممکن است فرد بیمار مبتلا به فیبرومیالژیا تشخیص داده شود. این آسیب شناسی بسیار رایج است، اما تاکنون دانشمندان نمی توانند علت آن را تعیین کنند. همچنین تشخیص این بیماری دشوار است، زیرا نه تجزیه و تحلیل و نه تشخیص سخت افزاری آن را نشان نمی دهد. فقط علائم عمومی به ما اجازه می دهد در مورد شیوع آسیب شناسی صحبت کنیم.

فیبرومیالژیا عمدتاً در زنان دیده می شود. اعتقاد بر این است که این به دلیل کاهش آستانه درد است. در این صورت منشا مشکل در مغز است. اغلب پس از استرس شدید، فرد متوجه می شود که دست ها یا پاهایش درد می کنند. این معمولا صبح روز بعد اتفاق می افتد.

معاینه پزشک از نظر درد در مفاصل بازوها و پاها

اساساً، ناراحتی در کمربند شانه، آرنج، باسن یا زانو موضعی است. علاوه بر درد در عضلات، رباط ها و تاندون ها، بیمار ضعف، کاهش عملکرد، افزایش خستگی، بدتر شدن خلق و خو و حافظه را تجربه می کند. او اغلب بی خوابی، افسردگی دارد، نمی تواند آرام شود، از سردرد رنج می برد.

ویژگی های درمان

اگر اندام‌ها پس از انجام فعالیت بدنی شروع به درد می‌کنند، می‌توانید وضعیت خود را کاهش دهید. برای انجام این کار، توصیه می شود یک حمام آرامش بخش و استراحت کنید. پس از صدمات جزئی، استفاده از کمپرس سرد در ناحیه آسیب دیده توصیه می شود. توصیه می شود تا چند روز از استرس خودداری کنید و درد به زودی از بین می رود.

اما اتفاق می افتد که همه اینها کمکی نمی کند، درد چند هفته طول می کشد و بیمار نمی داند برای خلاص شدن از ناراحتی چه کاری انجام دهد. بهترین کار مراجعه به پزشک و انجام آزمایش است. از این گذشته، تنها پس از اینکه مشخص شد چرا اندام ها آسیب می بینند، می توان درمان مناسب را انتخاب کرد.

مهم: برخی از افراد با چنین مشکلاتی شروع به مصرف داروهای ضد درد یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی می کنند. اما علاوه بر این واقعیت که آنها عوارض جانبی زیادی ایجاد می کنند، همیشه کمک نمی کنند.

فقط یک پزشک پس از معاینه می تواند نحوه درمان آسیب شناسی را تعیین کند. بستگی به این دارد که چه چیزی باعث درد شده است، در کجا موضعی هستند، چه شدتی دارند.

معمولاً برای درمان از مسکن ها یا NSAID ها استفاده می شود. برای درد شدید، پزشک ممکن است تزریق داروهای بی‌حس کننده را در محل‌های برآمدگی درد یا تزریق کورتیکواستروئید تجویز کند.

علاوه بر این داروها و در موارد خفیف به طور مستقل از عوامل خارجی استفاده می شود. اینها می توانند پمادها یا ژل های مبتنی بر NSAID ها، کپسایسین، زهر زنبور عسل، روغن های ضروری باشند. آنها دارای اثر ضد درد، گرم کننده و منحرف کننده هستند، به تسکین اسپاسم عضلانی و بهبود گردش خون کمک می کنند.

ترکیب درمان پیچیده چنین آسیب شناسی همچنین شامل وسایل دیگری است. انتخاب آنها به علت درد بستگی دارد. به عنوان مثال، در صورت آسیب شناسی مفاصل، غضروف محافظ برای بازیابی بافت غضروف تجویز می شود. داروهای ضد افسردگی به فیبرومیالژیا کمک می کنند.

شل کننده های عضلانی اغلب برای تسکین اسپاسم عضلانی استفاده می شود که می تواند باعث افزایش یا ایجاد درد شود. برای بازگرداندن گردش خون و هدایت عصبی، آماده سازی های مولتی ویتامین، به ویژه آنهایی که حاوی ویتامین های B هستند، مورد نیاز است. داروهایی که گردش خون محیطی را بهبود می بخشد و بازسازی بافت را تسریع می بخشد نیز موثر هستند.

اغلب به دلیل چنین دردهایی، تحرک اندام ها کاهش می یابد، ماهیچه ها ضعیف می شوند و مفاصل خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهند. برای بازیابی عملکرد بازوها و پاها از ماساژ و تمرینات فیزیوتراپی استفاده می شود. آنها به بازیابی تون ماهیچه طبیعی کمک می کنند، تحرک مفصل را بهبود می بخشند. و تقویت کرست عضلانی به شما امکان می دهد از چنین مشکلاتی در آینده جلوگیری کنید.

نتیجه گیری

درد در بازوها و پاها به ندرت یک آسیب شناسی جدی است، اغلب با کار بیش از حد اتفاق می افتد. اما چنین دردهایی ممکن است نشان دهنده ایجاد بیماری های خاصی باشد که در صورت عدم درمان، عوارضی را در پی خواهد داشت. بنابراین، دردی را که بیش از یک هفته طول می کشد نادیده نگیرید. بهتر است با یک پزشک مشورت کنید که به تعیین علت آنها و تجویز درمان کمک می کند.